EDUKACIJSKA RADIONICA U 4.D

Autor: Gordana Grujić, 17. 6. 2022.

Otvorena komunikacija s osobama s invaliditetom - Kako ti mogu pomoći?”

U utorak,14. lipnja 2022. ,održana je senzibilizacijska edukativna radionica „Kako ti mogu pomoći?“ za učenike 4.d. razreda. Edukacija je tematski vezana uz primjerene načine komunikacije s djecom s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom i sastavni je dio prvog modula Anti-stigma programa „Prihvaćamo različitost“ Službe za javno zdravstvo NZZJZ "Dr. Andrija Štampar". S ciljevima i zadacima ovog projekta upoznala nas je gospođa Mariji Škes, mag.educ.reh., koordinatorica programa i aktivnosti zdravih stilova života.

U sklopu Anti-stigma programa „Prihvaćamo različitost“ izrađena je brošura „Kako ti mogu pomoći?“. Naš učenik 8.e.razreda,  Darijan Gašljević,  je svojim prekrasnim ilustracijama obogatio navedenu brošuru te  mu dodijeljena  Zahvalnica za  doprinos i kreativnost u izradi brošure.

Podijelio je s nama kako se osjećao i što ga je potaknulo  da upravo na ovaj način naslika primjere iz života. I sam je imao prijatelja kojemu je trebala pomoć pa mu nije bilo teško svoje osjećaje pretopiti u ilustracije . Ponosni smo na našega Darijana koji je s ljubavlju primio povjeren mu zadatak  i odradio ga.

Učenici su upoznati s različitim vrstama teškoća u razvoju i invaliditeta, kao i poteškoćama u kretanju s kojima se susreću djeca s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom u svakodnevnom životu, koja pomagala koriste i mogućnostima prilagodbe u okolini (u razredu, školi, kod kuće, u prometu). Naročito su aktivno sudjelovali u raspravi, podijelili su svoje iskustvo iz prethodne radionice kada su mogli isprobati pomagala za osobe s invaliditetom - kako su se osjećali, kako su se snašli u situaciji kada ne vidiš, ne možeš hodati … Naučili su kako prići osobi s invaliditetom, na koji način joj pomoći.

Radionicu smo započeli pričom Život je tako dobar (S. Lice):  „Važno je primijetiti one s kojima živimo. Nitko od njih nije manje važan. Nitko od njih nije manje vrijedan. Važno je da shvatimo da smo i mi važni. Da smo i mi vrijedni. Jedinstveni.

…Budi siguran: život te čeka. Život ne može bez tebe. Ali ne može ni bez onih pokraj kojih prolaziš ne primjećujući ih.

Pomogni svome srcu da iskusi radost života. Pomogni i drugima da je iskuse. Život je tako dobar. Potrudimo se oko njega zajedno.“

Svojom toplinom i spremnošću,  gospođa Marija Škes, kod učenika je potaknula  empatiju  i želju za još ovakvih radionica koje su vrlo korisne. Učenici su pokazali da mnogo toga već znaju  i razumiju i da su njihova dječja srca spremna na pomoć i prihvaćanje drugačijih.

Na kraju radionice zajednički smo zaključili kako je važnije od svega biti prijatelj, pokazati razumijevanje i prihvaćanje.

Učenici 4.d razreda i učiteljica Zdravka Hladki