Posjet izložbi "FAUST VRANČIĆ - MACHINAE NOVAE" u knjižnici Sesvete

Autor: ANAMARIA KREKOVIĆ, 20. 10. 2016.

U četvrtak, 20. listopada, učenici 3.a i 3.c posjetili su Gradsku knjižnicu Sesvete. Išli su na poziv knjižničarke Dijane Petrak. Ove godine, u mjesecu knjige, draga knjižničarka pripremila je zanimljivu Izumiteljsku radionicu, inspirirana godinom izumitelja i znanstvenika Fausta Vrančića.

Razgledali su izložbu posuđenu iz fundusa Tehničkog muzeja o Faustu Vrančiću. Učenici su mogli vidjeti ilustracije Vrančićevih izuma s opisom njihove svrhe. Iznenadili su se kako je već tada u 16. stoljeću Faust Vrančić promišljao o ekologiji pa je između ostalog izumio stroj za pročišćavanje morskog dna.

Čuli su o njegovu impresivnom životopisu. Tužnoj životnoj priči i čime se bavio. Između ostalog bio je i jezikoslovac. Govorio je brojne jezike, a izdao je i Rječnik s prijevodom pet jezika. Razgovarali su i o ostalim hrvatskim izumiteljima. Oduševili su knjižničarku jer su znali brojne hrvatske izumitelje pa tako i Zlatu Bartl-tetu Vegetu, Matu Rimca, Slavoljuba Penkalu, Marina Soljačića…

Najveće iznenađenje je bio dolazak izumitelja Nikole Tesle. Bio je to učenik Hrvoje Havriluk koji se uživio u lik i djelo Nikole Tesle i to vrlo vjerno. Ispričao je ostalima o životu Nikole Tesle i njegovim važnim otkrićima. Na kraju je sve prisutne impresionirao s tri pokusa.

Kasnije su razgovarali o izumima kroz dječja književna djela. Promišljali su o knjigama i romanima u kojima se pojavljuju različiti izumi.Knjižničarka je pripremila knjige i enciklopedije na temu izuma, te preporučila nekoliko naslova koji se moraju obavezno pročitati.

Tako smo u ugodnom ozračju proveli dva školska sata. Baš smo uživali!

Veliko bravo našem prijatelju Hrvoju Havriluku za odlično uživljavanje u lik Nikole Tesle kao i na pokazanim pokusima!

Zahvaljujemo gospođi knjižničarki Dijani Petrak na ugodnim trenucima i uloženom trudu u zanimljivu radionicu!

Učenici 3.a i 3.c s učiteljicama Jasminkom Pizzitola i Arijanom Piškulić Marjanović