Treći razredi i Tvornica Cedevita

Autor: ANAMARIA KREKOVIĆ, 27. 10. 2016.

U utorak, 18. listopada učenici 3.a i c imali su vrlo interesantnu terensku nastavu. Posjetili su Tvornicu Cedevita. Terenska nastava odvila se u dva dijela. U prvom dijelu posjetili su tvornički dio - proizvodnju, a zatim razvojno istraživački odjel.

Pričaju učiteljice:

Dočekao nas je ljubazni gospodin i odveo u zgradu tvorničkog pogona gdje smo obukli zaštitne kute. Pod stručnim vodstvom stričeka zaposlena u tvornici, obišli smo prvo skladište visoko kao neboder. Palete naslagane uredno u visinu, bile su prepune čepova, ambalaže i sirovina potrebnih za proizvodnju cedevite. Zatim smo otišli u laboratorij gdje se ispituje kakvoća napravljenih proizvoda, a to su bomboni i napitci. Vidjeli smo razne digitalne vage, posudice, epruvetice, kapaljke…i ostali pribor potreban za kontrolu. Iz staklene vitrine susretljivi vodič izvadio je primjerke starih dizajna ambalaže i etikete cedevite i bombona. Tako da smo vidjeli razvoj dizajna i promjene ambalaže proivoda unatrag 45 i godina, koliko cedevita postoji. Čuli smo i izraz “otišli smo u minus” što znači da neki okusi cedevite nisu prošli na tržištu tj. nisu ostvarili dobit pa niti povratili uloženi novac u nove proizvode, kao npr. okus borovnice. U pogonu su se pokretne trake vrtile, bočice cedevite punile, zatvarale, lijepile etikete i pakirale. Vidjeli smo kako se velika količina proizvoda mota na paleti zaštitnom folijom. Bili smo oduševljeni kako sav posao rade strojevi, a ljudi samo nadziru. Nismo vidjeli puno radnika. Uživali smo u okusu “friških” bombona netom napravljenih.

U zgradi gdje je odjel za istraživanje i razvoj dočekala nas je maskota simpatičnog gusara. Preuzeo nas je istraživački tim ljudi zaposlenih u odjelu.

Opisali su što rade, a tamo smo i sami postali istraživači. Kušali smo novi okus cedevite i trebali pogoditi tri vrste voća. Naučili smo koji su vitamini u cedeviti, zašto je dobro za zdravlje unositi odgovarajuću količinu vitamina i minerala. Na kraju smo napravili i svatko svoj bombončić. Na završnom kvizu smo pokazali da smo sve pažljivo pratili jer smo znali sve odgovore i zaslužili male poklon vrećice.

Fotografirali smo se i zahvalili ljubaznim djelatnicima na gostoprimstvu!

Nećemo zaboraviti miris svježih bombončića, i okus cedevite, poklone, drage ljude zaposlene u tvornici i istraživačko razvojnom odjelu.

Bilo nam je jedinstveno i prekrasno!

Još jednom veliko hvala gospođi Zrinki Bešenić, mami naše Staše koja nam je organizirala posjet!

Učenici 3.a i 3.c s učiteljicama Jasminkom Pizzitola i Arijanom Piškulić Marjanović