Matematičari u Hrvatskom školskom muzeju

Autor: Marina Rezo, 28. 10. 2016.

Učenici petih razreda posjetili su Hrvatski školski muzej 27. 10. 2016. Posjet Hrvatskom školskom muzeju planiran je u sklopu izvannastavne aktivnosti Zabavna matematika za učenike petih razreda. Voditeljice su profesorice Slavica Barnjak i Marija Štimac.

Razgledavajući muzej, učenici su se uvjerili  kako je učenicima u Hrvatskoj prije stotinu godina bilo puno teže u školskim klupama. Pisali su po pločicama. Pločice su bile izrađene od tankoga sloja kamena škriljevca u drvenom okviru, a po njima se pisalo zašiljenim kamenčićem koji je ostavljao bijeli trag.

Na jednoj je strani pločice crvenim linijama bilo označeno crtovlje za pisanje slova i tekstova, dok su na drugoj strani bili ucrtani kvadratići za pisanje brojaka i pismeno računanje.

Na drvenom okviru pločice svaki je učenik obvezatno morao imati privezanu navlaženu spužvicu i suhu krpicu radi brisanja i sušenja pločice.

Jeste li znali?

Arithmetika horvatszka... Mije Šiloboda - Bolšića, prvi je udžbenik matematike napisan hrvatskim jezikom i izdan 1758. godine.