Posjet osmaša Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM)

Autor: ANAMARIA KREKOVIĆ, 7. 11. 2016.

U srijedu 2. studenoga 2016. učenici 8.-ih razreda posjetili su Zagrebačko kazalište mladih (ZKM) u kojem su pogledali kazališnu predstavu "Priroda i društvo" zajedno sa svojim razrednicama: Anom Ostojić, Marijom Raguž i Davorkom Pekišić.

U predstavi je gostovala Vanna kojoj su učenici nakon odgledane predstave postavljali pitanja.

Predstava "Priroda i društvo", autorski projekt Maje Sviben, Vedrana Peternela i Nore Krstulović, premijerno postavljena u subotu navečer u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM), konceptualno je zanimljiv spoj kazališta i glazbe u čijem je središtu pitanje statusa i shvaćanja intelektualnog vlasništva i autorskog prava u dobu digitalne ekonomije.

Najavljena kao ambiciozni kazališni projekt koji je osmislio kolektiv SKROZ, režira Krstulović, predstava je zamišljena kao glazbeno-scenski kratki tečaj o povijesti autorskog prava i nizu uz njega vezanih nedoumica u vremenu interneta i mobilnih tehnologija.

Iako nastaje kao rezultat mukotrpnog “proizvodnog procesa”, umjetnost nije roba, a svijet bez umjetnosti, bez senzibiliteta, bio bi prava pustopoljina emocija i duha. Tim više, umjetnik nosi golemo breme odgovornosti prema svijetu, jer ono što stvara ima moć mijenjanja percepcije javnosti, poručuje predstava.

Posebna je atrakcija predstave to što svaka izvedba ugošćuje po jednu stvarnu domaću autorsku zvijezdu, koja s publikom dijeli vlastite stavove o autorskom radu i pravima autora.

Više o predstavi: https://youtu.be/DipJwiU2i_M