Trećaši na radionici ČITAM STO NA SAT

Autor: ANAMARIA KREKOVIĆ, 8. 11. 2016.

U ponedjeljak, 7. studenoga 2016. učenici 3.a i 3.c posjetili su Gradsku knjižnicu Sesvete. Odazvali su se pozivu na radionicu "Čitam sto na sat" koju su knjižničarke pripremile kao dio događanja u Mjesecu knjige.

Mjesec hrvatske knjige je, kao što je već poznato, manifestacija promicanja  knjige i čitanja, a cilj je popularizacija čitanja.

Odazvali smo se pozivu knjižničarke Tatjane Ovčar koja nas je lijepo dočekala u ugodnom knjižničnom ozračju. Prije posjeta smo promišljali što nas očekuje na radionici. Nismo baš pogodili, jer smo uglavnom mislili da se radi o natjecanju u čitanju, a radilo se o čitanju raznolikih vrsta knjiga.

Prvo smo nabrajali što se sve može pročitati sto na sat. Zaključili smo da prvaši mogu pročitati 100 slova ili riječi, drugaši 100 kraćih  rečenica, trećaši 100 kraćih pjesmica ili dužih rečenica, a četvrtaši oko 100 stranica knjige napisane većom veličinom slova.

Razgovarali smo o tome zašto su uopće otvorene prve knjižnice, čemu knjižnice služe, što se sve u knjižnicama može raditi, kada se plaća zakasnina i koliko iznosi, koje knjige se ne mogu posuditi i zašto.

Izvlačili smo papiriće s težim i lakšim zagonetkama na koje smo kao od šale pogađali rješenja. Knjižničarka nam je predstavila puno različitih knjiga iz čitateljskog programa knjižnice. Listali smo i proučavali različite enciklopedije, priručnike, leksikone, rječnike, atlase… Uživali smo u “rezervnim dodatnim” dijelovima knjiga koji su ispadali iz njih. Slagali smo puzzle, igrali igre, komentirali ...

Vrijeme je proteklo brzo u ugodnom ozračju.

Zahvaljujemo gospođi Tatjani Ovčar, knjižničarki  Gradske knjižnice Sesvete na zanimljivo osmišljenoj radionici!