Terenska nastava u Vukovaru

Autor: ANAMARIA KREKOVIĆ, 14. 11. 2016.

Osmaši su sa svojim razrednicama Silvijom Kovačić, Davorkom Pekišić, Marijom Raguž i Anom Ostojić posjetili Vukovar.

Terenska nastava održana je 8. i 9. studenoga 2016. i organizirana je uz pomoć i potporu Javne ustanove "Memorijalni centar Domovinskoga rata u Vukovaru" koja je dodijelila i Zahvalu za osvojeno 1. mjesto u kvizu znanja unutar programa "Posjet osmih razreda Vukovaru". Predstavnice osmaša na kvizu bile su učenice: Tonka Galović (8.c) i Daria Bevanda (8.d).

Prvi dan učenici su u Memorijalnom centru Domovinskoga rata poslušali predavanje o Domovinskom ratu s posebnim naglaskom na Bitku za Vukovar, zatim su posjetili Dvorac Eltz u kojem je smješten Gradski muzej Vukovar i razgledali bogatu zbirku. U poslijepodnevnim satima posjetili su arheološki lokalitet Vučedol i Muzej vučedolske kulture.

Drugi dan posjetili su Trpinjsku cestu i Spomen dom hrvatskih branitelja te poslušali predavanje o važnosti te ceste i zbog čega je ovo područje proglašeno Grobljem tenkova. Dom je izgrađen na mjestu nekadašnje pošte u kojoj je 1991. godine bilo zapovjedništvo ovog dijela grada. Posjetili su i Vukovarsku bolnicu - mjesto sjećanja i poslušali dirljivo i tužno predavanje o bolnici koja je djelovala za vrijeme rata.

Učenici su položili vijenac na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskoga rata te zapalili svijeće na mjestu masovne grobnice Ovčara i jednominutnom šutnjom odali počast svim žrtvama Domovinskoga rata. Posjetili su i simbol grada Vukovara i ratnih stradanja- vodotoranj.

Na kraju su učenici četriju škola sudjelovali u kvizu "Živjeti Vukovar"  te su naši osmaši osvojili 1.mjesto u  poznavanju podataka o Domovinskome ratu. Na kvizu su školu predstavljale učenice Tonka Galović, 8.c i Daria Bevanda, 8.d.

Nakon vrlo emotivne i suzama protkane terenske nastave u svima je odjekivalo samo jedno: "Hvala svim hrvatskim braniteljima za žrtvu, za Vukovar, za Hrvatsku i slobodu koju imamo. Hvala im za hrabrost, hvala im za živote!"