Fantastična Čitafora

Autor: Željka Martan Buhin, 30. 1. 2017.

Literarna skupina naše škole ove se školske godine uključila u rad Čitateljskog kluba „Čitafora“ Knjižnice Sesvete. Fantastična Čitafora, nova čitateljsko-spisateljska radionica ZF-a i fantasyja započela je u listopadu 2016. Voditeljica Fantastične Čitafore Iva Šakić Ristić na književnim susretima i radionicama ispituje žanr iznutra, otkriva što pokreće priče i što se bezvremensko može naći unutar izmaštanih svjetova. Na prvome susretu raspravljali smo o definiciji i uspostavi žanrova uspoređujući ishodišne knjige: Hobbit  J. R. R. Tolkiena, koja je iskovala fantasy i Frankestein, kao ishodište ZF-a.

Na drugome susretu 19. siječnja 2017. govorilo se o junaku i njegovu antipodu. Odradili smo domaću zadaću i pročitali zadanu lektiru te aktivno sudjelovali u radionici o književnim junacima. Raspravljajući o romanima Enderova igra O. S. Carda i Devet prinčeva u Amberu R. Zelaznyja identificirali smo junake, antijunake i ostale likove, preispitivali njihovu ulogu u romanima. Razgovarali smo o tome što junaka čini junakom i na koji način čitatelj sudjeluje u stvaranju junaka. U zanimljivoj i dinamičnoj raspravi o tipovima likova u romanima nije ponestajalo pitanja i otvorile su se mnoge teme za nadolazeće književne susrete.

Literarna skupina i voditeljica Irena Ivančić

„Čitafora potiče mlade na šire razmišljanje, na prosuđivanje o likovima i njihovoj ulozi u priči, na stvaranje svojih svjetova i razumijevanje tuđih svjetova. Voditeljica Iva Šakić Ristić (Riva Zmajoki), spisateljica i zaljubljenica u fantastiku, raspravlja s čitateljima o likovima i stvaranju priče i spremna je odgovoriti na svako pitanje. Cilj je Čitateljskog kluba „Čitafora“ potaknuti nas na čitanje knjiga bilo kojega žanra.

Ako ste zaljubljenici u fantastiku ili jednostavno volite čitati, ako imate puno pitanja i volite izreći svoja i čuti tuđa mišljenja o književnome djelu, Čitafora je pravo mjesto za vas.“

Sara Osojnik, 7. a