Legende o Zagrebu u trećem razredu

Autor: Željka Martan Buhin, 31. 3. 2017.

U četvrtak, 30.ožujka, učenici 3.a imali su zanimljivo druženje sa školskom knjižničarkom Željkom Martan Buhin. Naše druženje smo organizirali kako bismo proširili znanja o legendama te pripovijedali o legendama o Zagrebu.

Kroz prezentaciju knjižničarka nam je pojasnila da riječ legenda dolazi od latinske riječi legendus što znači ono što treba čitati. Legende smo povezali sa sličnom srodnom književnom vrstom, a to su bajke.

Uočili smo da i legende i bajke imaju nestvarne likove i događaje. Najčešće govore o nastanku mjesta, zemalja, pomorcima, kraljicama, kraljevima, vođama, vladarima, glasovitim ljepoticama, seobama naroda… Postoje i razne vrste legendi. No legendu smo upoznali i u susretu sa zemljovidom.

Bili smo jako zainteresirani. Ispričali smo knjižničarki legende o Zagrebu koje znamo. Čuli smo i neke koje ne znamo. Čuli smo i nekoliko varijacija iste legende pa smo zaključili da je teško saznati je li neka legenda doista istinita. To neznanje o istinitosti daje dodatnu čar legendama.

Nabrojali smo legende koje nam se najviše sviđaju.

Pogledali smo i kratki dokumentrani film “Legende o Zagrebu” koji su snimili učenici jedne osnovne škole.

Na kraju smo dragoj knjižničarki Željki prezentirali dva igrokaza koja smo pripremili vezano uz legende o Zagrebu.

Tako smo na malo drugačiji način ponovili o povijesti Zagreba i odlično se pripremili za sutrašnji kontrolni Moj zavičaj u prošlosti.

Zahvaljujemo se našoj knjižničarki Željki Martan Buhin na ugodnim trenutcima!