Terenska nastava na Krku

Autor: Željka Martan Buhin, 10. 4. 2017.

Mali glagoljaši, povjesničari, planinari i ekolozi imali su terensku nastavu 8. 4. 2017. na otoku Krku. U ranim jutarnjim satima krenuli su iz Sesveta. Odlično raspoloženi, razdragani prvim ovogodišnjim susretom s morem, pod stručnim vodstvom razgledavali su znamenitosti grada Krka (gradske zidine, Frankopanski kaštel, crkvu sv. Kvirina i crkvu sv. Margarete, Krčki natpis) i naučili ponešto iz bogate prošlosti toga u ilirskim vremenima osnovanog naselja.

Oko podne učenici su bili u Jurandvoru, u crkvici sv. Lucije vidjeli su gdje je nastala Bašćanska ploča, dragi kamen hrvatskoga jezika.

Bašćanska ploča (1100.) najduži je kameni glagoljski natpis i najznamenitiji spomenik hrvatske pismenosti. Povijesna važnost  Bašćanske ploče je u tome što se na njoj prvi put na hrvatskom jeziku navodi riječ hrvatski uz ime - kralja Zvonimira. Učenici su imali priliku i čuti tekst Bašćanske ploče na starohrvatskom jeziku.

Nakon učenja na terenu učenici su se družili i odmarali na jednoj od najljepših plaža na Jadranu u Baškoj.

Vožnja autobusom, tijekom povratka u Sesvete,  također je bila ugodna i ispunjena društvenim igrama i zanimljivim razgovorima.

Veselimo se budućim terenskim nastavama.

Mali glagoljaši, povjesničari, planinari i ekolozi