Terenska nastava petih razreda

Autor: Željka Martan Buhin, 10. 5. 2017.

Učenici petih razreda u pratnji svojih razrednica u utorak, 2. svibnja 2017. bili su na terenskoj  nastavi u Istri i Kvarneru. Posjetili su Trsat, Baredine i Poreč.

U ranim jutarnjim satima krenuli su prema prvome odredištu – Trsatu. Razgledali su Svetište Majke Božje Trsatske uz vodstvo franjevca koji im je ispričao priču o nastanku Svetišta. Predaja kaže da se ondje od 1291. do 1294. nalazila nazaretska kućica Svete obitelji koja je kasnije nestala s Trsata i našla se u talijanskome gradu Loretu u kojemu se i danas nalazi. Saznali su kako je papa Urban V. darovao 1367. godine hrvatskim hodočasnicima u Loretu za utjehu sliku koja se do danas štuje kao Majka Milosti ili Majka Božja Trsatska. Učenici su se zajedno pomolili pred čudotvornom slikom Gospe Trsatske. Na Trsatu su razgledali i Trsatsku gradinu i uživali u prekrasnu pogledu na cijeli zaljev.

Svoje su putovanje nastavili vožnjom kroz tunel Učka prema Jami Baredine, geomorfološkome spomeniku prirode i prvome istarskom speleološkom lokalitetu uređenom za turističku namjenu. Ondje su se uz stručno vodstvo spuštali u podzemne prostore. Posjetili su pet bogato ukrašenih dvorana i sišli do podzemnoga jezera koji se nalazi na dubini od šezdeset metara. Uživali su promatrajući čudesne oblike stalagmita i stalaktita, saznali različite zanimljivosti i vidjeli čovječju ribicu. Svoju su terensku nastavu završili razgledavanjem Poreča. Prošetali su starom gradskom jezgrom, poznatom ulicom Decumanus koja je sačuvana u izvornome obliku. Razgledali su i znamenitu Eufrazijevu baziliku i naučili nešto o povijesti toga još od prapovijesti naseljena grada.

U vožnji kroz Istru i Gorski kotar učenici su mogli uživati u savršenu spoju morskih i kontinentalnih prirodnih ljepota. Naravno, bilo je vremena i za druženje i igru pa su se svi zadovoljni vratili u Sesvete.