Naši učenici na Maloj glagoljskoj akademiji „Juri Žakan“ Roč

Autor: Željka Martan Buhin, 10. 7. 2017.

Mala glagoljska akademija djeluje već 25 godina u istarskom gradiću Roču. Ovogodišnji saziv okupio je šezdesetak učenika šestih razreda iz četrnaest hrvatskih škola, desetak srednjoškolaca i trinaest učitelja hospitanata, s ciljem učenja glagoljice i glagoljske pismenosti kroz razne edukativne i zabavne programe i radionice. Tema saziva Male glagoljske akademije ove godine bila je Glagoljica u novom ruhu. Malu glagoljsku akademiju 2017. organizirali su  kao državnu smotru Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Grad Buzet i Osnovna škola „Vazmoslav Gržalja“ iz Buzeta.

Na ovogodišnju MGA pozvano je pet učenika šestoga razreda iz naše škole: Karla Ancić, Roko Grgurić, Lucija Rezo Antea Zlatanović i Dora Žeger.

Tijekom nastavne godine 2016./2017. navedeni učenici i još njih dvadesetak pohađali su izvannastavnu aktivnost Mali glagoljaši koju je vodila profesorica hrvatskoga jezika Marina Rezo. Za prijavu na MGA bilo je potrebno redovito pohađati izvannastavnu aktivnost Mali glagoljaši i sudjelovati na natjecanju o glagoljici koje su zajedno organizirali učenici – mali glagoljaši zajedno s profesoricom Rezo. Najuspješniji na natjecanju o glagoljici bili su navedeni učenici te su oni stekli i pravo prijave na MGA.

Karla, Roko, Lucija, Antea i Dora pod vodstvom profesorice Rezo boravili su na MGA u Roču od 26. 6. do 3. 7. 2017. godine.

Učenici su bili uključeni u literarno-scensku i novinarsku radionicu, radionicu oslikavanja svile, povijesnu radionicu, freskoslikarsku,  keramičku, medijsku  i produkcijsku radionicu. Izrađivali su rukotvorine, pisali stihove, stvarali scenske igre, učili pisati glagoljska slova, proučavali povijest jezika, stvarali novinske priče, pripremali priredbe i sudjelovali u večernjem programu.

Dva dana učenici su proveli na terenu, obišli su Aleju glagoljaša, srednjovjekovne istarske crkvice u kojima se nalaze poznate freske i glagoljski natpisi i spomenici.

Terensku nastavu predvodio prof.  dr. sc. Milan Mihaljević iz Staroslavenskoga instituta u Zagrebu, učenicima je na zanimljiv i poučan način približio ljepotu glagoljaške prošlosti u Istri. Učenici su bili u ovim istarskim gradićima: Roč, Hum, Plomin, Pazin, Rakotule, Lindar, Gračišće i Vižinada.

Učenike su u Roču, kao osnivatelji i prijatelji MGA,  lijepo primili i govorili o glagoljaštvu akademici Frane Paro, Josip Bratulić i akademkinja Anica Nazor. Na lijepom čakavsko-kajkavskom narječju svoje pjesme učenicima je čitao književnik Vlado Perinić.

U nedjelju, 2. 7. 2017., učenici i voditelji radionica priredili su završnu svečanost za drage prijatelje, roditelje i goste. Prezentirali su svoje rukotvorine, mala umjetnička djela, Dora  se iskazala na radionici oslikavanja svile glagoljskim motivima, Antea  i Karla su se iskazale u keramičkoj radionici, Lucija i Roko  predvodili su scensku igru Glagoljica u novom ruhu, kao Stara Glagoljica – Lucija i kao akademik Josip Bratulić – Roko. Posebno smo ponosni na našu Karlu Ancić koja je dobila prvu nagradu za literarni uradak napisan glagoljicom.

Sve o MGA - Maloj glagoljskoj akademiji „Juri Žakan“  možete naći na Facebookovoj stranici ili na internetskoj stranici mga-roc.org.

Rodila su se nova prijateljstva, bilo je teško napustiti lijepi, srednjovjekovni gradić Roč, u srcu naših šestaša zauvijek će ostati živjeti lijepa sjećanja na žakniće iz MGA 2017. MGA 2017. je zakon, tako su zaključili ovogodišnji žaknići.

Marina Rezo, prof.