Četvrti razred na glagoljaškoj radionici u Narodnom sveučilištu

Autor: Željka Martan Buhin, 28. 9. 2017.

U srijedu, 27. rujna 2017. učenici 4. a razreda bili su na Glagoljaškoj radionici u Narodnom sveučilištu Sesvete. Odazvali su se pozivu arheologinje Dorotee Bačić Čmelar. Ponovili smo znanja o glagoljici koja smo stekli u Školi u prirodi. Ispričali smo što znamo o Bašćanskoj ploči, najvažnijem spomeniku pisane kulture Hrvata. Ponovili smo o obloj i uglatoj glagoljici, azbuci, izgledu slova glagoljice, staroslavenskom jeziku, kralju Zvonimiru…

Na likovnoj radionici izrađivali smo slova glagoljice vrlo zanimljivom tehnikom uz pomoć perlica. Perlice smo umetali na plastičnu podlogu u obliku slova. Kasnije smo “popikana” slova glačali preko papira za pečenje. Perlice su se pod toplinom spojile te smo načinjena slova odvojili od plastične podloge. Gotova glagoljaška slova mogli smo ponijeti te ćemo njima ukrasiti našu učionicu. Lijepo smo se proveli uz odličnu likovnu radionicu kojom smo poradili na našoj finoj motorici!
Zahvaljujemo se pozivu arheologinje Dorotee Bačić Čmelar i radujemo se sljedećoj dogovorenoj etno radionici!
Učenici 4. a i učiteljica Jasminka Pizzitola