Projekt Šafran

Autor: Željka Martan Buhin, 10. 11. 2017.

U četvrtak, 9. studenoga 2017. učenici 6. a, zajedno s razrednicom Zrinkom Ćavar, posadili su lukovice žutog šafrana u žardinjeri pored naše škole.

Četvrtu godinu za redom naša škola sudjeluje u međunarodnom Projektu Šafran (The Crocus Project). Projekt Šafran upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Pod pokroviteljstvom Irske zaklade za obrazovanje o Holokaustu i u suradnji s Javnom ustanovom spomen područja Jasenovac, dobili smo novu, ovogodišnju pošiljku lukovica žutog šafrana koje se u jesen sade u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja).

Kada šafrani narastu, pitajte učenike 6. a što oni predstavljaju, a učenici će vam rado objasniti!