Edukativna radionica „Biti drugačiji“ u 4. e razredu

Autor: Željka Martan Buhin, 30. 1. 2018.

U srijedu, 24. siječnja 2018. održana je prva senzibilizacijska edukativna radionica „Biti drugačiji“ za učenike 4. e razreda. Edukativna radionica je sastavni dio prvog modula u okviru Anti-stigma programa „Prihvaćamo različitost“ Službe za javno zdravstvo Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" koji se provodi u osnovnim školama Grada Zagreba, a provedena je u suradnji sa studentima radne terapije Zdravstvenog veleučilišta.

Ciljevi navedenog programa su smanjenje stigmatizacije i predrasuda o djeci s teškoćama u razvoju kao i osoba s invaliditetom općenito te poticanje pružanja podrške od strane vršnjaka djeci s teškoćama u razvoju. Tijekom radionice učenici su saznali što je to radna terapija i tko su radni terapeuti. Upoznati s različitim vrstama teškoća u razvoju i invaliditeta, uz praktičnu primjenu pomagala koja koriste osobe s invaliditetom u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.

Tijek radionice je bio vrlo dinamičan i zanimljiv. Učenici su naročito  aktivno sudjelovali u praktičnom dijelu radionice kada su mogli isprobati pomagala za osobe s invaliditetom. Nakratko su mogli osjetiti kao je teško kada ne vidiš, ne možeš hodati, ne možeš zavezati cipele…

Naučili su kako prići osobi s invaliditetom, na koji način joj pomoći. Najvažnije od svega je biti prijatelj, pokazati razumijevanje i prihvaćanje.

Svojom toplinom i spremnošću, studenti su kod učenika potaknuli empatiju i želju za još ovakvih radionica koje su vrlo korisne.

Učenici su u razgovoru sa studentima pokazali da mnogo toga već znaju  i razumiju i da su njihova dječja srca spremna na pomoć i prihvaćanje drugačijih.

Radionicu smo započeli  mislima iz priče Život je tako dobar, a završili pjesmom na znakovnom jeziku što se učenicima jako svidjelo.

„Važno je primijetiti one s kojima živimo. Nitko od njih nije manje važan. Nitko od njih nije manje vrijedan. Važno je da shvatimo da smo i mi važni. Da smo i mi vrijedni. Jedinstveni.

…Budi siguran: život te čeka. Život ne može bez tebe. Ali ne može ni bez onih pokraj kojih prolaziš ne primjećujući ih.

Pomogni svome srcu da iskusi radost života. Pomogni i drugima da je iskuse. Život je tako dobar. Potrudimo se oko njega zajedno.“    Stjepan Lice

Zahvaljujemo gospođi Mariji Škes, mag.educ.reh.i studentima Nikolini Pintarić, Ivani Bartol i Alenu Đurokoviću.

Učenici 4.e razreda i učiteljica Zdravka Hladki