Lektira iz vrećice

Autor: Željka Martan Buhin, 20. 2. 2018.

Proteklih mjeseci učenici 7. b razreda čitali su lektirne naslove Maturalac Branke Primorac te Djevojčica koja je preskočila nebesa ili Gumi-gumi Zorana Pongrašića.

Kako bismo interpretaciju lektire učinili što zanimljivijom, zadatak je bio lektira iz škarnicla ili lektira iz vrećice. Trebalo je oslikati papirnatu vrećicu naslovnicom knjige, s druge strane napisati uputstvo za uporabu, u vrećicu spremiti deset predmeta koji asociraju na dijelove ili događaje iz knjige te objasniti svoj izbor predmeta.

Našlo se tu svega; ošišanih barbika, novina, dnevnika, sprejeva u boji za kosu, prijetećih poruka, buketića cvijeća, disko kugla, ključeva, razglednica, perlica, krekera i slično. Učenici su bili oduševljeni ovakvim načinom interpretacije lektire, a profesorica još više kreativnošću koju su učenici pokazali. Cilj je postignut - lektirna djela su pročitana, a prezentacija lektire maštovito razrađena do najsitnijih detalja.

Valentina Čančić, prof.