Susret s putopiscem Damirom Vujnovcem

Autor: Željka Martan Buhin, 26. 2. 2018.

U petak, 23. veljače 2018. učenici 4. d i 4. e razreda sudjelovali su u Gradskoj knjižnici Sesvete na susretu s putopiscem i humanitarcem Damirom Vujnovcem. S obzirom da su se učenici, sudjelujući u projektu naše škole Škole za Afriku, već upoznali s nekim narodima Afrike, njihovim načinom života i problemima s kojima se susreću, bili su vrlo zainteresirani za predstavljanje knjige „Saharawi – dječji glas iz Sahare“.

Iako je poticaj za izdavanje knjige težak život naroda Saharawi koji već 40 godina žive kao izbjeglice na području Sahare, priče g. Vujnovca, kao i fotografije koje su pratile razgovor, pokazale su da tamošnji ljudi, a osobito djeca, nisu izgubila vedar duh. Jedan od mnogih zanimljivih podataka koje smo čuli je da unatoč teškim životnim uvjetima sva djeca pohađaju vrtić i školu, a postotak pismenosti stanovništva je visokih 95%.

Osim što je izdao zbirku dječjih literarnih i likovnih radova „Saharawi – dječji glas iz Sahare“, g. Vujnovac svake godine sudjeluje na maratonu i u nizu drugih humanitarnih akcija.

Nakon susreta, i naši učenici su poželjeli napisati pisma djeci u Sahari koja je g. Vujanovac obećao ponijeti sa sobom kada se ponovno zaputi u Afriku.