Posjet osmaša Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM)

Autor: Željka Martan Buhin, 2. 3. 2018.

U srijedu, 28. veljače 2018. godine, učenici osmih razreda u pratnji svojih razrednica/ka te profesorice hrvatskog jezika posjetili su Zagrebačko kazalište mladih i pogledali predstavu Alisa u Zemlji čudesa.

Predstava Alisa u Zemlji čudesa u izvedbi ZKM-a nastala je po predlošku romana Lewisa Carrolla te je pomno dramaturški obrađena. Učenicima se je svidjela glumačka igra, režija te vizualnost predstave.

Alisine pustolovine u Zemlji čudesa, poznata nam priča za djecu, izazvala je obrat u engleskoj dječjoj književnosti. Fantastičnim likovima i maštovitim zapletima ugrozila je didaktičku i pedagošku literaturu koja se tada pisala za djecu. Novost što ju je Lewis Carroll unio u književnost za djecu jest poigravanje s iskustvom zbilje.

„Svi smo mi ovdje pomalo ludi”, rečenica je koju će Alisa tijekom putovanja u svoju unutrašnjost, mnogo puta čuti. Put vlastitog odrastanja za Alisu je put prihvaćanja vlastite ludosti. Ludosti oslobođene negativnog sadržaja, ludosti koja postaje sinonimom posebnosti. Biti lud znači biti drukčiji, biti svoj i uvijek maštati.

Put u Zemlju čudesa put je u sebe u potrazi za izgubljenim identitetom. Želja za pripadanjem svojstvena je svakom čovjeku, a strah od nepripadanja i neprihvaćanja najveći je strah svakog djeteta i svakog odraslog čovjeka. Pripasti sebi znači odrasti