Lektira Mali princ

Autor: Željka Martan Buhin, 22. 3. 2018.

Učenici 8. c razreda ovaj su mjesec čitali poznato književno djelo koje vole „veliki i mali“ te koje se često određuje pojmom moderna bajka. Riječ je o knjizi Mali princ koju je 1943. godine napisao francuski pisac i pilot Antoine de Saint-Exupéry.

Ovo neveliko, ali iznimno duboko i nadahnjujuće djelo očaralo je čitatelje svih uzrasta diljem svijeta, o čemu svjedoči i to da je knjiga prevedena na preko 200 svjetskih jezika, te prodana u više od 80 milijuna primjeraka, što je čini jednom od najprodavanijih knjiga na svijetu. Jedna od njezinih posebnosti je i u tome što ju je ilustrirao sam autor, kako bi što vjernije dočarao svoje likove.

Lektirno djelo učenici su trebali predstaviti ponuđenim idejama kao što su: oslikaj majicu s motivima knjige, napravi blog, Facebook ili Twitter profil glavnog lika, napravi strip, plakat ili sastavi brošuru o knjizi. Učenici su pokazali koliko kreativni mogu biti te su bili vrlo zadovoljni svojim radovima i ovakvim načinom interpretacije lektire.

Našlo se tu nekoliko oslikanih majica s motivima ili naslovnicom knjige, plakata, raznih brošura o knjizi te po jedan Facebook i Twitter profil glavnog lika. Razgovarali smo i o tome što su učenici sami otkrili o životu prateći putovanje glavnog junaka. Iako je knjiga nastala davne 1943. godine i danas je vrlo aktualna kroz svoju kritiku društva i upozoravanje na prave životne vrijednosti, a upravo je to ono što potiče na čitanje ovog bezvremenskog djela. Čitanjem djela stvara se slika svijeta koja je moguća jedino kada se skinu okovi osjetila i praktičnog uma, a kada se prigrli magično. I u tome je najveća ljepota Exupéryjevog djela.

"Čovjek samo srcem dobro vidi. Ono bitno, očima je nevidljivo"

Valentina Čančić, prof.