Škola u prirodi učenika trećih razreda

Autor: Željka Martan Buhin, 9. 4. 2018.

Učenici trećih razreda  u pratnji svojih učiteljica i pripravnice Laure Šoštarić boravili su u Školi u prirodi na Sljemenu od 26. 3. do 28. 3. 2018. godine. Cilj škole u prirodi bio je da omogući učenicima upoznavanje u neposrednoj stvarnosti prirodno-zemljopisna, povijesna i kulturna obilježja Medvednice. Tijekom boravka u školi u prirodi  posjetili su: RUDNIK ZRINSKI i  KAPELICU MAJKE BOŽJE SLJEMENSKE (KRALJICE HRVATA).

RUDNIK ZRINSKI smješten je na lokalitetu Rudarski vrt. Bio je to rudnik olovno-cinkove rude, a najobilniji mineral bio je galenit ili olovni sjajnik koji je u sebi sadržavao malu količinu srebra, tako da je zbog toga nazvan i  rudnikom srebra.

Prolazeći hodnicima rudnika i slušajući priče učenici su saznali da je rad u rudniku bio izuzetno težak,  te da su rudari prije silaska u podzemne hodike svraćali u drvenu kapelicu Svete Barbare moleći je da ih čuva od nezgoda.

SLJEMENSKA KAPELICA jedna je od najljepših objekata na Medvednici,a izgrađena je 1932. g. kao spomenik 1300-godišnjici pokrštenja Hrvata.

Župnik je učenike upoznao s poviješću , te umjetničkim djelima  kojima je ispunjena unutrašnjost kapelice.

Učenicima su tijekom boravka u Školi u prirodi u posjet došao  član Gorske službe spašavanja koji im  je održao  veoma zanimljivu i poučenu radionicu o spašavanju u prirodi, a članovi Spasilačke službe na vodi održali su im radionicu spašavanja na vodi i poučili ih kako oni mogu pomoći u različitim situacijama.

Osim izleta i radionica učenici su vrijeme provodili u igri, druženju, učenju i večernjim zabavnim programima.