Putopis za pamćenje u Kopačkom ritu

Autor: Željka Martan Buhin, 25. 5. 2018.

Bilo je to 19. dana mjeseca svibnja. Putopisna priča započela je u ranim jutarnjim satima na željezničkom kolodvoru u Sesvetama. Razrednice Zrinka, Marina i pedagoginja Mirjana radosno su dočekivale svoje šestaše, razdragani roditelji davali su posljednje upute...

Putovanje vlakom moglo je započeti, lokomotiva je zviždanjem najavila ulazak i stajanje u Sesvetama samo zbog šestaša iz OŠ Luka. Jedan vagon vlaka Podravka bio je rezerviran za veselu ekipu. Iako je vožnja vlakom trajala oko četiri sata, šestaši su uživali u svakoj minuti. Zabave i igre nije nedostajalo. Oko podne bili su u Osijeku, široke ulice rimske Murse otvarale su predivne prizore. Do Kopačkoga rita iz Osijeka vozili su se autobusom.

U Kopačkom ritu dočekali su ih ljubazni edukatori koji su im organizirali gledanje dokumentarnog filma o flori i fauni parka prirode, razgledavanje stalnog postava u muzeju te pješačenje i vožnju brodom s kojega su učenici mogli vidjeti stanovnike Kopačkog rita u prirodnom okruženju.

Najpoznatija ptica Kopačkog rita je orao štekavac. Orao štekavac je najveći orao u Europi i najveći grabežljivac među orlovima. Spada u ugrožene vrste i zakonom je zaštićen, a procjenjuje se da u Hrvatskoj živi oko 150 parova. Zaštitni je znak Kopačkog rita. Brojne biljne i životinjske vrste žive u Kopačkom ritu, učenici su saznali da do danas je u Parku prirode Kopački rit zabilježeno 293 vrsta ptica, što čini 78,1% od ukupne orintofaune Hrvatske (375 vrsta). Učenici su se najviše bojali komaraca, no prošlo je sve bez puno uboda.

Ugodno razgledavanje završili su malim predahom, autobusom su se vratili u Osijek. Povratak u Sesvete bio je još zabavniji, učenike nije smetalo ni kašnjenje hrvatskih vlakova, jedino ih je zbunila promjena smjera kretanja vlaka u Koprivnici. U večernjim satima mladi Sesvećani stigli su svojim najmilijima, pamtit će sigurno ovo putovanje zauvijek.

Marina Rezo, prof.