Mala škola glagoljice

Autor: Željka Martan Buhin, 19. 10. 2018.

Učenici 6. a razreda u sklopu nastave povijesti hrvatskoga književnoga jezika imali su radionicu Mala škola glagoljice u Narodnom sveučilištu Sesvete. Radionicu je vodila profesorica Dorotea Bačić Čmelar u dogovoru s profesoricom Valentinom Čančić. Radionica je bila odličan uvod u srednjovjekovna hrvatska pisma na nastavi Hrvatskoga jezika i Povijesti. Učenici su tako upoznali pismo glagoljicu, naučili da je glagoljica nastala još u 9. stoljeću, da se glagoljičina abeceda zove azbuka i da svako slovo ima svoju brojčanu vrijednost.

Učenicima je bilo vrlo zanimljivo saznati da glagoljička slova imaju leksička imena, tako npr. prvih devet slova (az, buki, vjedi, glagoljǫ, dobro, jest, živjeti, dzjelo, zemlji) imaju vrijednost akrostiha, u slobodnijem prijevodu: Ja koji poznajem slova govorim da je vrlo dobro živjeti na zemlji. Nakon novih znanja učenici su bili spremni za rukotvorine. Svaki učenik izradio je jedno glagoljsko slovo po vlastitom izboru od perlica u boji. Vješte ručice uspješno su slagale perlicu do perlice u oblik glagoljskog slova. Nakon pedesetak minuta dobili su gotov proizvod – glagoljicu u novom-starom ruhu kao malo umjetničko djelo. Zatim su slova obojili te oslikali platnene vrećice koje su im ostale za uspomenu na zanimljivu radionicu.