Prvašići u Muzeju suvremene umjetnosti

Autor: Željka Martan Buhin, 7. 11. 2018.

U utorak, 6. studenog 2018., prvašići naše škole posjetili su Muzej suvremene umjetnosti. Muzej smo posjetili kao početak projekta Sedmi kontinent - djeca susreću umjetnost. Projekt će se razvijati kroz četiri godine. Cilj projekta je djeci približiti filmsku i likovnu kulturu koje se isprepliću i usko vežu. Djeca će gledajući suvremene i europske filmske klasike razvijati medijsku kulturu, a različitim radionicama i likovnim izložbama poticati likovnu kulturu, vizualnu percepciju ali i kritičko mišljenje.

Pogledali smo dječji igrani film Crveni balon. Uživali smo u dogodovštinama dječaka Pascala i Crvenog balona. Smijali smo se, malo rastužili, ali i na kraju uživali s glavnim likom ploveći na šarenim balonima iznad prekrasnog Pariza. Zaključili smo da nam izostanak govora likova uopće nije smetao pri razumijevanju radnje.

Nakon filma i kraće analize filma imali smo filmsku likovnu radionicu. Bili smo animatori jer smo na papirnatim trakama podijeljenim na kvadratiće nacrtali crteže. Kada smo ih umetnuli u osvijetljeni zootrop i zavrtili, naši crteži su oživjeli. Načinili smo svoje optičke igračke.

Bilo nam je jako zanimljivo. Naučili smo što je zootrop, flipbook te tamatrop. U školi ćemo načiniti svatko svoj flipbook i tamatrop. Jedva čekamo.