Amelie u bijegu – film koji je oduševio petaše i sedmaše

Autor: Željka Martan Buhin, 19. 11. 2018.

Dan 16. studenoga 2018. bio je za učenike petih i sedmih razreda poseban. Nastavu medijske kulture imali su u kinu Europa. Već treću godinu naši učenici sudjeluju na Bibijadi. Kino Bibijada filmski je program za djecu i mlade koji se održava tijekom cijele godine u kinu Europa, a nastavlja se na vrlo popularan istoimeni program Zagreb Film Festivala koji najmlađoj publici već godinama donosi odabrane kvalitetne naslove recentne europske i svjetske nezavisne kinematografije. Učenici su gledali film Amelie u bijegu.

Trinaestogodišnja Amelie za sebe misli da je čvrsta cura iz velegrada i vrlo vjerojatno je najtvrdoglavija djevojka u cijelom Berlinu. Ona nikome ne dozvoljava da joj govori što da radi, a ponajmanje svojim roditeljima. No nakon još jednog napadaja astme oni je pošalju u posebnu kliniku u planinama – i to protiv njezine volje. Amelie ubrzo bježi u planine gdje sreće petnaestogodišnjeg Barta koji spremno postaje njezin suputnik, a pokaže se da je tvrdoglav baš kao i ona. Kako bi došli do ljekovitih moći tradicionalnog ivanjskog krijesa, odlaze do samog planinskog vrhunca, a riskantni uspon pretvara se u smionu i emocionalnu pustolovinu. Film je nagrađen posebnim priznanjem u programu Generacija Kplus na Berlinaleu 2017. godine i na festivalima u Zlínu, Chicagu i Kyotu, a prikazan je i na Giffoniju i TIFF Kids.

Prekrasni planinski pejzaži na filmskom platnu te lijepo prikazani karakteri mladih osoba koje se na svoj način nose sa životnim problemima, bolešću i nerazumijevanjem, oduševili su naše učenike koji su na kraju projekcije i zapljeskali. Zanimljivo je i to što glavnu ulogu, djevojčicu Amelie glumi Mia Kasalo, njemačka glumica hrvatskoga podrijetla. Filmska čarolija na nekoliko sati odvela je naše učenik iz školskih klupa u svijet djevojčice Amelie koja je pokazala da bolest može pobijediti vjerom u čudo, a ta vjera pomogla joj je da se nauči nositi s problemima i prihvati pomoć drage osobe.