Posjet arheološkom lokalitetu Kuzelin

Autor: Željka Martan Buhin, 24. 9. 2019.

U nedjelju, 22. rujna 2019. Muzej prigorja organizirao je po peti put Dan otvorenih vrata arheološkog lokaliteta Kuzelin. Planinari, povjesničari, arheolozi i geografi 5-ih 6-ih i 8-ih razreda imali su prilike kroz razne radionice upoznati život starih Rimljana. U radionici rimskog govorništva upoznali su se s umijećem govorenja (retorika), umijećem gestikuliranja rukama i dlanovima (kironomija) te latinskim izrekama koje su zapisivali na voštanim pločicama. Naučili su nešto više o rimskoj kopnenoj vojsci - legiji, načinu odijevanja te izradi toge na vertikalnom tkalačkom stanu. Imali su prilike učiti i o Keltima i njihovim načinima borbe te su se okušali u bacanju koplja. Posebno su uživali u rimskim igrama i izradi glinenih posuda koje su mogli ponijeti kući.

Arheološko nalazište Kuzelin nalazi se 15 km sjeverno od Sesveta (iznad naselja Donja Glavnica), na istočnoj Medvednici. Smješten je na istoimenom brijegu na uzvisini od 511m n/v. Višeslojno je nalazište koje svjedoči o kontinuitetu na tom prostoru oko 5000 godina.

Učenici i učiteljice Ana Klarić i Zrinka Ćavar nedjeljnim su druženjem obilježili i Europski tjedan mobilnosti.