SPELEOLOŠKA AVANTURA U ŠPILJI LOKVARKA I RIJEKA – EUROPSKA PRIJESTOLNICA KULTURE 2020.

Autor: Željka Martan Buhin, 11. 10. 2019.

Terenska nastava učenika osmih razreda

Tijekom osnovnoškolskog obrazovanja učenici redovnu nastavu imaju ne samo u učionicama nego i na terenu. Terenskoj nastavi svi se raduju. Učenici osmih razreda u ponedjeljak, 7. 10. 2019., imali su terensku nastavu u Gorskom kotaru i Rijeci.

U jutarnjim satima sa školskoga parkirališta autobusima su se uputili prema Rijeci. Prvi zadatak bio je razgledavanje i učenje o špilji Lokvarka.

Spilju je 1911. godine sasvim slučajno, prilikom iskopavanja kamena vapnenca otkrio Jakov Bolf Talijanetov. Špilju je prvi istražio geolog Josip Poljak koji je špilju nazvao Lipa po brdu Debela lipa. Kasnije je njezino ime izmijenjeno zato što se špilja ne nalazi u brdu Debela lipa, već u brdu Kameniti vrh. Za špilju Lokvarku Poljak je napisao da je jedna od najljepših špilja hrvatskog krša.

Špilja ima 6 etaža od kojih su prve 4 otvorene za posjetitelje. Duljina zasad otkrivenog dijela špilje iznosi 1179 metara, a dubina 275 metara. Učenici su se spustili 75 metara u dubinu zemlje. Temperatura unutar špilje kreće se u rasponu od 7 do 9 stupnjeva. U špilji žive šišmiši i kukci koji su se prilagodili životu u mraku i vlazi.

Iz još uvijek zelenog Gorskoga kotara brzo su stigli do Trsata, svetišta Majke Božje Trsatske i kaštela Trsat. Učenici su nakratko odmorili podsjetili se značenja Trsata u našoj nacionalnoj povijesti te uputili razgledavati grad Rijeku uz stručno vodstvo.

Rijeka je administrativno i kulturno središte Primorsko-goranske županije i treći grad prema broju stanovnika u Republici Hrvatskoj. Ovaj grad je svoje mjesto našao uz tok rijeke Rječine i mnogobrojnih potoka te leži na obilatim izvorištima i utocima. Kao malo koji grad na svijetu, Rijeka u svojem imenu nosi simbol vode. Rijeka je za 2020. godinu europska prijestolnica kulture.

Učenici su se osobito veselili samostalnom razgledavanju grada Rijeke te su istraživali i fotografirali znamenitosti grada Rijeke. Nakon odmora i okrijepe okupili su se ispred sata na riječkom korzu te krenuli nazad u svoj grad Zagreb i svoje Sesvete.