Razredna nastava

ČETVRTAŠI U OBILASKU GRADA ZAGREBA

Autor: Natalija Damjanović, 6. 10. 2022.

Povrh starog Griča brda
Kao junak lijep i mlad,
Smjele glave, čela tvrda,
Slavni stoji Zagreb-grad;

A. Šenoa

Tragovima pjesme Augusta Šenoe pošli su četvrtaši 4. listopada 2022. godine u pratnji svojih učiteljica  u obilazak grada Zagreba. Pustolovina  je počela u 9.00 sati na parkiralištu škole kada su autobusima krenuli do  centra grada. Putem su se razveselili ZOO vrtu i Dinamovom stadionu. Nakon vožnje, uz pratnju vodiča prošetali su Trgom bana Jelačića, Kaptolom, Dolcem, Opatovinom, Tkalčičevom ulicom, Krvavim mostom i Kamenitim vratima slušajući zanimljive priče i legende  iz prošlosti grada.

Točno u podne ispred kule Lotrščak čekali su pucanj Gričkoga topa i prisjećali se stanovnika Gradeca kako su nadmudrili Turke i njihovog Hasan pašu. Preko Markova trga stigli su u Muzej grada Zagreba. Uz pratnju kustosa vidjeli su mnoge zanimljive predmete koji svjedoče o bogatoj prošlosti grada Zagreba i njegovih stanovnika: cehovske škrinje, pečate, zastave, dokument Zlatnu bulu, masku srama, bicikl, frizerski salon, odjeću dama i gospode iz staroga Zagreba. U Donji grad spustili su se uspinjačom. Vožnja je kratko trajala jer je pruga uspinjače duga svega 66 m. Kroz tunele ispod Griča vratili su se prema autobusima.

Nakon izvanučioničke nastave učenici se mogu snalazi u promjenama i odnosima u vremenu te pripovijedati povijesnu priču o prošlim događajima i o značajnim osobama  glavnoga grada Republike Hrvatske.

Oko 14. 45 vratili su se u svoju školu ,a u srcu su nosili poruku:

Moj Zagreb, tak imam te rad!