TERENSKA NASTAVA UČENIKA OSMIH RAZREDA U VUKOVARU

Autor: Marina Rezo, 20. 1. 2024.

Učenici osmih razreda i ove su godine sudjelovali u projektu Memorijalnog centra Domovinskoga rata Vukovar pod nazivom Posjet učenika osmih razreda u Vukovaru u obliku dvodnevne terenske nastave, 18. i 19. siječnja 2024.

Učenici osmih razreda i učiteljice Zrinka Ćavar, Lana Duka Zupanc, Marija Štimac, Marina Rezo, pomoćnica u nastavi Marija Radoš te učitelji Mladen Vidović i Hrvoje Vrbanec iz Sesveta krenuli su iz Sesveta autobusima u ranim jutarnjim satima prema Vukovaru.

Terenska nastava bila je ispunjena brojnim aktivnostima koje su potpunosti ostvarene.

Kada su učenici stigli u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, dočekani su vrlo srdačno te su nakon kratkog odmora imali zanimljivo i poučno predavanje Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Pod stručnim vodstvom razgledali su postav vojnih vozila u sklopu samog centra.

Poslije nastave u prostorima Memorijalnoga centra autobusima su se uputili u Muzej vučedolske kulture u  kojem naučili kako je civilizacija na prostorima Srijema i Slavonije počela 5000 godina pr. Kr. Saznali su zašto je arheološki lokalitet Vučedol jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi. U  Gradskom muzeju Vukovar, koji se smjestio u prekrasnom dvorcu Eltz, pogledali su arheološku prošlost i povijesni razvoj Vukovara, te pogledali multimedijalnu prezentaciju o rušenju grada u Domovinskom ratu. Na inicijativu kustosice učenica 8. e Vita Validžić imala je čast svirati klavirsku skladbu u najljepšoj prostoriji dvorca. Iz muzeja uputili su se do Spomen-obilježje Vodotoranj, učenike je oduševio pogled na Dunav i Vukovar.

Drugoga dana terenske nastave učenici su posjetili memorijalne lokacije:  Vukovarska bolnica, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovna grobnica Ovčara, Kukuruzni put, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, te franjevački samostan i crkva sv. Filipa i Jakova. Svaki lokalitet ostavio trajno poštovanje, ponos i tugu te zahvalnost za slobodu i samostalnost suvremene Republike Hrvatske. Učenici su na memorijalnom groblju položili vijenac u znak zahvalnosti za svaku žrtvu iz Domovinskoga rata.

Prebogatu aktivnostima terensku nastavu učenici su završili u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružičke. Sudjelovali su u Školi mira koju je vodila časnica hrvatske vojske, ciljevi Škole mira i cijele terenske nastave su mir, nenasilje i tolerancija na kojima treba graditi budućnost. Veliku podršku i pljesak dobili su učenici David Ian Lučić i Marko Lukić koji su pobijedili na kvizu znanja o Vukovaru. Na kvizu je sudjelovalo pet parova iz pet škola, naša škola bila je najbolja.

Učenici osmih razreda istaknuli su da im je tijekom školovanja ova terenska nastava osobita i da nikada neće zaboraviti Vukovar, grad heroj na ušću male Vuke u veliki plovni Dunav koji Vukovar povezuje s cijelim svijetom.