Predstava "Kraljević i prosjak" za šeste razrede

Autor: Helena Hrženjak, 10. 5. 2016.

Učenici šestih razreda u pratnji razrednica i učiteljica Hrvatskoga jezika 26. travnja pogledali su u Centru za kulturu i obrazovanje Susedgrad kazališnu predstavu Kraljević i prosjak u izvedbi kazališta Merlin. Predstavu je režirala Ana Merlin, a dramatizirao Tomislav Zajec prema motivima istoimenoga romana Marka Twaina.

Na satima lektire prethodno su interpretirali roman te se pripremili za kazališnu izvedbu. Učenici su izradili i stripove prema motivima iz romana.

Priča u kojoj dva dječaka u tajnosti zamjenjuju svoje životne uloge svima se svidjela, kao i kazališna izvedba, a dvorana je odjekivala smijehom tijekom izvedbe. Kako su učenici doživjeli roman i predstavu, možete pogledati i pročitati u nastavku.

Duhovito ispričana priča o Tomu i Edwardu

U utorak 26. travnja 2016. posjetili smo kazalište Merlin u Gajnicama. Išli smo gledati predstavu Kraljević i prosjak nastalu prema istoimenom romanu Marka Twaina koji smo čitali za lektiru. Prije ulaska u samu dvoranu razmišljala sam o tome kakva bi predstava mogla biti. Znala sam da je roman bogat događajima i mnogim zapletima pa je moja mašta ubrzano radila zamišljajući kazališnu izvedbu. Ušli smo u dvoranu i udobno se smjestili. Glas je odjeknuo dvoranom, pozdravio nas i zaželio nam dobrodošlicu.

Predstava je započela. Na pozornici smo ugledali dvojicu simpatičnih likova, glumaca koji su mi se odmah svidjeli. Isprva mi nije bilo jasno tko su te sam se malo zabrinula misleći da ću cijelu predstavu provesti razmišljajući o tome tko bi mogli biti. Srećom, sve se posložilo u sljedećih nekoliko minuta. Likovi su bili Tom i Edward – kraljević i prosjak. Ta dva glumca bila su ujedno i jedini glumci u predstavi. Scenografiju je činila škrinja koja je po potrebi služila kao kraljevsko prijestolje i jastuk na koji je bila položena kruna. Dva su glumca glumila sve likove u predstavi. Mijenjali su kostime izvlačeći ih iz škrinje i mijenjajući osobnost. Svidjelo mi se što je scenografija bila jednostavna i što je redatelj odlučio prepričati roman kao sjećanja Toma i Edwarda. Teško je vjerovati, ali za vrijeme jednosatne predstave glumci su se presvukli 20-ak puta i jednako toliko puta promijenili karakter i raspoloženje. Mislim da su glumci odlično utjelovili sve likove koje su glumili. Interpretacija je bila vrlo dobra, dovoljno glasna i odgovarala je osobnosti lika. Kroz cijelu predstavu provlačile su se vrlo duhovite šale na koje su se svi nasmijali. Predstava je bila vrlo dinamična, odvijala se brzim tempom i to mi se svidjelo. Uživala sam u izvedbi smijući se dobrim šalama. Isto tako, mogli smo prepoznati poruke romana o važnosti milosrđa, opraštanja, prijateljstva te da se sreća ne nalazi u materijalnome.

Vrijeme je proletjelo i kada je predstava završila, bila sam zadovoljna misleći kako je ovo najbolja predstava koju smo pogledali u šestome razredu.

Paula Divić, 6. b