Književni susret s piscem Zlatkom Krilićem

Autor: Željka Martan Buhin, 22. 3. 2018.

U utorak, 20. ožujka, učenici 5. a razreda te nekoliko učenika 5. d razreda su u pratnji nastavnice Valentine Čančić posjetili Knjižnicu Sesvete u kojoj su upoznali književnika Zlatka Krilića. Zlatko Krilić piše za djecu i odrasle te je za svoje literarno stvaralaštvo dobio više priznanja i nagrada. Također piše za radio i televiziju, kao i scenarije za crtane filmove. Mnoga njegova djela su uvrštena u školsku lektiru (Veliki zavodnik, Čudnovata istina, Krik, Zagonetno pismo, Zabranjena vrata...).

Učenici 5. a razreda ovaj mjesec upravo čitaju njegovo djelo Veliki zavodnik na prvom sudaru, zbirku kratkih priča, u kojima glavni lik Aka opisuje svoje ljubavne pothvate. Svaka priča čini cjelinu te se one mogu čitati zasebno, a poveznica su im neki od stalnih likova koji se pojavljuju i u drugim pričama. Priče su kratke i šaljive te uvijek imaju neki neočekivani i humoristični završetak.

Zlatko Krilić se učenicima predstavio čitanjem priča upravo iz Velikog zavodnika te su zatim uslijedila brojna pitanja. Učenike je tako zanimalo jesu li se te priče stvarno dogodile, kako je prošao prvi sudar s Anom, je li uistinu stao na ježa. Zatim su uslijedila pitanja o tome koliko književnik ima godina, koja mu je najdraža boja, voli li nogomet, ima li djece, gdje živi, voli li putovati, ima li kućnog ljubimca, kako su mu išli razlomci u školi te je li volio čitati lektiru. Saznali su također da pisac živi na relaciji Zagreb - London, da upravo piše još jednu knjigu, da mu je djed uzor u životu, da su njegova majka i baka međusobno govorile isključivo njemačkim jezikom, a on ga nikad nije naučio, da voli putovati te da je proputovao Europu i Južnu Ameriku i da je bio čak i u Australiji. Saznali su također da se gospodin Zlatko rodio s 5 i pol kila te da je liječnik rekao njegovoj majci da će sigurno u životu postati mesar. Zlatko Krilić je na pitanja učenika odgovarao vrlo šaljivo te smo se svi dobro nasmijali.