Istraživački projekt: Voda je život, ali bez plastike

Autor: Željka Martan Buhin, 25. 2. 2020.

Učenici 7.b  i 7.d razreda  odazvali su se natječaju Hrvatskih voda „Najmlađi za vode Hrvatske 2019. – 2020.“ te su u svojim  razredima proveli istraživački projekt.

Na satu kemije s profesoricom su proveli kemijsku analizu vode i upoznali se s velikim brojem analiza koje voda za piće mora proći da bi bila ispravne kakvoće. Učenici su se upoznali s činjenicom da voda za piće u plastičnim bocama nije bolje kakvoće, kako je vrlo često prezentirano u javnim medijima.

Osmislili su zadatke i ime projekta:“ Voda je život, ali bez plastike“.

Ciljevi projekta :

1. Smanjiti kupovinu vode u plastičnim bocama
  2. Smanjiti upotrebu plastike
  3. Upozoriti na ne razgradivost plastične ambalaže
  4. Postići financijske uštede korištenjem vode iz slavine
  5. Upoznati javnost s izuzetnom kvalitetom pitke vode iz slavine na području grada Zagreba
  6. Upoznati javnost s velikim brojem analiza koje se provode zbog zaštite potrošača
  7. Utjecati na navike učenika i njihovih obitelji u potrošnji vode iz slavine
  8. Mjerljivim metodama prikazati uštede
  9. Primjeniti matematička znanja na primjerima iz svakodnevnog života
  10. Promicati kvalitetu života u zajednici
  11. Samostalno koristiti odgovarajuću digitalnu tehnologiju u obradi rezultata istraživanja

Budući da učenici imaju različite navike oko kupovine vode u bočici, odlučili smo osmisliti četiri zadataka za svaki razred. Uz stručno vođenje profesorica matematike i kemije, učenici su u skupinama izračunali troškove na integriranom satu. Uz rješavanje zadataka, ponovili su se nastavni sadržaji iz matematike i kemije te se pokazalo učenicima kako se znanje pojedinih predmeta može primijeniti u svakodnevnom životu.