NAŠI PLANINARI U SAMOBORU

Autor: Gordana Grujić, 29. 2. 2024.

U subotu 17. 2. 2024. naši planinari posjetili su grad Samobor, srednjovjekovni barokni grad koji se nalazi na istočnim padinama Samoborskog gorja. Na udaljenosti od samo dvadesetak kilometara od Zagreba, a 5 kilometara od Bregane, Samobor sa svojom okolicom najstarija je i najatraktivnija izletnička destinacija za Zagrepčane, ali i planinare. Naime, prvi organizirani planinarski izlet u Hrvatskoj održan je 1875. godine na Oštrc i Plešivicu, a kako je prošao ovaj planinarski izlet i zanimljivosti o gradu Samoboru pročitajte u nastavku.

Nije sigurno po čemu je Samobor dobio svoje ime. Prema jednoj legendi, u davna vremena, u šumama pokraj grada (najvjerojatnije Stražnik i Tepec) navodno su rasli samo borovi. Danas je veći dio brda Stražnik pošumljen upravo zimzelenim vrstama, borovima, jelama i smrekama.

Poveljom kralja Bele IV. 1242. godine Samobor je dobio status slobodnog kraljevskog grada, što je omogućilo njihovim građanima određenu gradsku samoupravu. Početkom 19. stoljeća ulazi u sastav Napoleonovih Ilirskih pokrajina te se nalazi pod francuskom upravom.

U Anindolu osnovana je 1937.g. Komunistička partija Hrvatske i sniman dio kultnog hrvatskog filma Tko pjeva zlo ne misli.

Samobor ima posebnu, opuštajuću atmosferu u središtu grada, samoborskim parkovima i šetnicama uz potok Gradna.

Iznad glavnog trga nalazi se crkva sv. Anastasia s lijepim pogledom na glavni trg- Trg kralja Tomislava.

Nas je posebno privukao Stari grad Samobor, utvrda iz 13. stoljeća, koji je smješten  na brdu Tepec. Brojni su plemići i kraljevi bili gospodari Samobor- grada, živjeli i nadograđivali utvrdu, a današnji izgled baroknog dvorca dobio u 18.stoljeću. Njegovi vlasnici najčešće su bili u sukobu sa stanovnicima Samobora. Iako danas izgleda napušten i zapušten, privlači mnoge posjetitelje da prošetaju i osjete ljepotu i moć srednjovjekovne utvrde.

Na brdu Tepec smjestile su se najpoznatije, Samoborcima vrlo drage, kapelice  sv. Ane i sv. Jurja. Cijeli je prostor brdovit, prekriven listopadnom i zimzelenom  šumom, protkan dugim, označenim stazama i vidikovcima. Između sv. Jurija i Sv. Ane 1933. godine podignut je kameni križni put ukrašen reljefnim slikama i kalvarijom.

Slobodno vrijeme iskoristili smo šetnjom po gradu Samoboru, a zatim u slastičarnici U prolazu odmorili uz kavu i slavne samoborske kremšnite.