ZANIMANJE VODITELJ PROJEKATA

Autor: Natalija Damjanović, 22. 3. 2024.

U srijedu, 20.3.2024. učenici 2.a razreda ugostili su gospodina Danijela Trninića, oca našeg učenika Marka Trninića.

Na početku je Markov tata pitao učenike znaju li što je IT? Kroz raznolike odgovore došli su do odgovora kako je to tehnologija koja omogućuje komunikaciju spajanje ljudi kroz tehnologiju.

Doznali su da je gospodin Trninić prvotno radio za A1, a trenutno radi za E.ON firmu koja se bavi energetikom, solarnom energijom, strujom i plinom… Po zanimanju je voditelj projekata.

Marko i tata su uz pomoć prezentacije i razgovora s razredom predstavili ovo vrlo složeno zanimanje.

Učenici su osvijestili kako je voditelj projekata zanimanje koje traži dobru organizaciju jer svaki projekt ima svoje zadatke, ciljeve, početak, kraj. Voditelj projekata treba dobro isplanirati sve aktivnosti u koje su uključeni i drugi ljudi pa je jako važno dobro surađivati unutar tima. Na poslu Markovog tate svaki dan je užurban, ispunjen sastancima, telefoniranjem, pisanjem i primanjem e-mailova, organiziranja i sudjelovanja na sastancima, na konferencijskim pozivima, pripremom prezentacija…

U ovom poslu važno je imati internet i uređaj za komunikaciju, ured iz kojeg se sve može organizirati, prostoriju za sastanke kada je više ljudi.

Učenicima je bilo smiješno kako je Markov tata na šaljiv i slikovit način ispričao kako drugi, a kako on sam gleda na svoj posao. Markova baka, tatina mama misli kako je posao ugledan i važan jer radi s puno ljudi, prijatelji misle da zarađuje puno novaca, društvo misli da samo putuje i uživa, njegov tim misli da ih naganja kao s bičem da još više rade, njemu samom se posao čini kao da ima tri para ruku, a zapravo je to posao kao i svaki drugi sa svojim posebnostima i izazovima. U tome mu pomaže njegov tim u kojem je svačiji dio posla jako važan.
Lakše je raditi bilo koji posao ako ga voliš i ako si zadovoljan. Gospodin Trninić naglasio je i važnost znanja stranog jezika.  Svakodnevno komunicira na engleskom jeziku jer radi s ljudima iz drugih zemalja i za internacionalnu firmu.

Učenici su vidjeli i kraći video u kojem je Marko ispričao i predstavio rezultat projekta koji je vodio njegov tata. Radi se o smart aplikaciji na tv-u uz pomoć koje ne treba spajati digitalne prijamnike nego je aplikacija već instalirana na tv-u.

Na kraju su učenici imali puno pitanja na koja je Markov tata strpljivo odgovarao.

Na pitanje Markova tate tko bi se bavio ovim zanimanjem i zašto bi ga odabrali, učenici su rekli da je super jer se  puno priča, telefonira, radi na internetu, druži, ali i da je sigurno dobra plaća.

Vrijeme je proletjelo. Učenici su se zahvalili Markovom tati na uloženom trudu i vremenu koji je nakon druženja s 2.a  žurio na poslovni sastanak!

Hvala gospodinu Danijelu Trniniću i našem Marku na zanimljivom predstavljanju zanimanja!

Učenici 2.a i učiteljica Jasminka Pizzitola