Razredna nastava

DAN JABUKA U 1. B I 1. C RAZREDU

Autor: Natalija Damjanović, 20. 10. 2023.

„Jedna jabuka na dan, tjera doktora iz kuće van“

Dana, 20. listopada obilježava se Dan jabuka. Tradicija obilježavanja Dana jabuka počela je u Londonu 1990. godine s ciljem promicanja njenih zdravstvenih kvaliteta i prikaza mnogih sorta jabuka koje postoje u Engleskoj. Ubrzo su mnoge škole u Europi i svijetu preuzele tu tradiciju promičući važnost jabuke za zdravlje i prehranu ljudi.

Danas su i u našoj školi učenici 1. b i 1.c razreda  obilježili Dan jabuka na različite načine i upoznali "kraljicu voća".

Učenici 1. b razreda  uz pomoć učiteljice Marijane i Višnje zamijesili su štrudlu od jabuka. Naučili su koje sorte jabuka postoje i kakvih su okusa. Zaključili su da je najzdravija ona domaća jabuka. Nakon toga su se primili posla. Gulili su, ribali i zamotali svoju prvu štrudlu od jabuka. Učenici su pratili sam proces izrade štrudle. Nakon toga su se osladili njome. Predivan miris pečene štrudle širio se učionicom 1. b razreda, ali i školom.

Učenici 1. c razreda pripremali su voćnu salatu uz pomoć učiteljice Natalije. Donijeli su razne sorte jabuka, ali i drugo voće: banane, mandarine, šljive, kruške i grožđe. Naučili su da je voće najzdravije jesti svježe, ali da ga obavezno treba dobro oprati tekućom vodom. Zajedničkim snagama, ogulili su i narezali voće, zamiješali ga, dodali začine poput vanil šećera i cimeta. Naravno, uvijek je ukusnije i dodati malo šlaga. Ubrzo je puna zdjela voćne salate ostala gotovo prazna.

Učenici su naučili da je za rast i razvoj njihovog tijela važna energija hrane, a voće je puno minerala i vitamina. Zato, svakodnevnim konzumiranjem voća, osobito jabuka, čuvaju zdravlje svoga organizma.

Marijana  i  Natalija

1. b