Svjetski dan komplimenata

Autor: Željka Martan Buhin, 4. 3. 2019.

Prvi dan mjeseca ožujka Svjetski je dan komplimenata. Izvorno je nastao u Nizozemskoj, a od 2011. godine obilježava se širom svijeta. Ovaj dan rezerviran je za izražavanje zahvalnosti prijateljima i dragim ljudima koje volimo i cijenimo. Željeli smo u našoj sredini stvoriti najpozitivniji dan u godini.

„U ljudskoj je prirodi želja da voli i da bude voljen.“ poznata je izreka Williama Jamesa, američkog filozofa i psihologa. Ništa ljude ne veseli više i ne čini ih sretnijima od iskrenog komplimenta i zahvalnosti. Zašto ih ne bismo koristili više?

„Iskreni i osobni kompliment ništa ne košta, a ima velik utjecaj na onoga kome je upućen." poručuje nam Hans Poortvliet, jedan od glavnih organizatora obilježavanja ovog dana u Nizozemskoj.

Volite li vi komplimente?

Naučite ih prihvaćati s velikim osmijehom i otvorenim srcem i uzvratite ih na isti način.

Svjetski dan komplimenata možete podržati i na društvenim mrežama. Dovoljno je da svaka osoba da kompliment najmanje trima osobama u okruženju i mogli bismo zaista stvoriti najpozitivniji dan na svijetu. Koliko vrijedi osmijeh osobe koja je primila kompliment? Neprocjenjivo!

Učenici 4. c razreda zajedno su sa svojom učiteljicom Evom Jošić Zovko posjetili izložbu u našoj školskoj knjižnici koju su postavili Mladi knjižničari s knjižničarkom Jadrankom Jelinić Blagec. Nakon razgovora o izložbi učenici su izrekli po jednu dobru osobinu svojeg prijatelja ili prijateljice i knjižnica se začas napunila pozitivnim osjećajima koji mogu stati u nekoliko riječi – dobrota, iskrenost, zahvalnost, ljubav,... Zatim su svoje osjećaje pokazali kroz crteže kojima su zaokružili izložbu u našoj knjižnici. Pozivamo vas da pogledate izložbu i prepoznate u sebi dobre osobine koje sasvim sigurno imate!