Sesvetski Maksimirci

Autor: Željka Martan Buhin, 4. 4. 2019.

Učenice Dora, Mia, Iva i Tara iz 4. b razreda prošetale su školskom knjižnicom tragajući za zanimljivim knjigama koje bi rado pročitale. Između nekoliko naslova izabrale su dječji pustolovni roman Nikole Pulića Maksimirci  jer često znaju s roditeljima nedjeljom otići na šetnju u Maksimir i u Zoološki vrt. Budući da taj roman pomalo pada u zaborav, knjižničarke Jadranka i Željka te učiteljica Natalija odlučile su male čitateljice uključiti u nacionalni projekt Čitajmo naglas zaboravljene knjige  na kojem smo i prošle godine sudjelovali zapaženom prezentacijom projekta.

Učenice su tijekom prvog polugodišta čitale knjigu radeći bilješke o tijeku radnje, likovima, opisima prirode i žanrovskim odrednicama dječjeg pustolovnog romana te snažnom ekološkom porukom romana.

Zatim su u knjižnici s knjižničarkom Jadrankom imali književni domjenak te razgovarali o pročitanoj knjizi i svojim bilješkama koje smo dopunili i saželi, a zatim podijelili zadatke za naše prvo predstavljanje romana u 4. b razredu. Učenici su pažljivo i s velikim zanimanjem slušali njihova izlaganja i na prijedlog svoje učiteljice Natalije odlučili ono što im se najviše svidjelo pretočiti u vlastitu priču, a na satu likovne kulture i ilustrirati svoju priču.

Budući da ih se posebno dojmila snažna ekološka poruka romana, došli su na ideju kako bi bilo lijepo da i njihove Sesvete budu još ljepše, čišće i zelenije, a to ovisi i o kulturi življenja njihovih stanovnika. Stoga su odlučili da i oni budu Maksimirci i to Sesvetski Maksimirci.

Tako su sami počeli pisati i ilustrirati priče o svojoj ekološkoj viziji Sesveta. Njihove dosadašnje radove u projektu objedinili smo u istoimenu izložbu, a sada će učenice s knjižničarkom Željkom napraviti prezentaciju kojom ćemo se na književnom domjenku predstaviti trećim i četvrtim razredima, a potom sudjelovati u nacionalom projektu kojim vrijedne dječje knjige spašavamo od zaborava.