Karel Čapek – 130 godina rođenja

Autor: Željka Martan Buhin, 17. 2. 2020.

Grupa mladih knjižničara je s knjižničarkom Jadrankom Jelinić Blagec obilježila prigodnom izložbom 130. rođendan najpoznatijeg češkog pisca za djecu 19. stoljeća. I danas je u popis lektire uvrštena njegova glasovita Poštarska bajka, u kojoj čitamo o noćnim dogodovštinama poštara Kolbabe i bradatih šumskih patuljaka koji su poštara naučili kako su pisma puna ljubavi topla na dodir, a sva su ostala hladna dok ih patuljci dodiruju. Nije dugo trebalo da i Kolbaba usvoji tu sposobnost razlikovanja pisama jer – ljubav uvijek i svugdje ima prednost i sve pobjeđuje.

Prema drugoj Čapekovoj bajci Dašenjka ili život šteneta snimljen je i crtani film, a s bratom Jozefom napisao je i Pripovijetke o psiću i mačkici.

Više o bogatom opusu ovog osebujnog i plodonosnog dječjeg pisca možete pogledati na izložbi u školskoj knjižnici.