Razredna nastava

DAN KRUHA NA TERENSKOJ NASTAVI PRVIH RAZREDA

Autor: Natalija Damjanović, 11. 10. 2023.

Učenici 1. razreda imali su u utorak, 10. listopada 2023. godine svoju prvu izvanučioničku nastavu u Eko kući „Bubamara“ u Planini Donjoj. Tema je bila Dan kruha.

Uzbuđeni i veseli zbog odlaska, nestrpljivo su dočekali autobus i točno u 9.00 sati krenuli prema odredištu. Nakon 20 minutne vožnje dočekale su ih domaćice Eko kuće „Bubamara“ s mirisnim i ukusnim kiflicama i toplim čajem. Slijedila je slobodna igra na dvorištu imanja. Najdraže je bilo penjanje i spuštanje niz brežuljak i igra u pijesku.

Zatim je slijedila radionica izrade kruha.

Teta Brankica je ispričala učenicima kako se nekad mijesio kruh, upoznali su brašno od tri vrste žitarica, naučili što je korito i lopar te zašto tijesto stavljaju na kestenovo lišće kad ide u peć. Teta kuharica je učenicima navela sve sastojke za kruh i pokazala postupak izrade kruha na način kako se to nekada radilo.

Svaki učenik je dobio svoj komad tijesta i od njega umijesio pecivo (pletenice, srca, kifle…). Svoje pečene proizvode ponijeli su kućama zajedno s poklon kruščićem.

Mijesiti kruh nije lako zato su uživali u izvrsnom ručku, domaćoj juhici, mlincima i piletini.

Na terenskoj nastavi pjevali su pjesmu o malom mlinaru Miši. Također su promatrali promijene u prirodi u jesen, u vinogradu, voćnjaku i vrtu te razgovarali o njima.

Na povratku su učenici posjetili na potoku Vukov Dol jedan od 6 mlinova, Boscov melin te naučili kako je voda pokretala vodenicu, kako su mlinari mljeli žitarice i dobivali brašno.

Puni dojmova i rumenih obraza učenici su oko 15. 30 došli na parkiralište škole.

Veselimo se novim terenskim nastavama.

učiteljica Natalija Damjanović