Svijet matematike

KARAKTERISTIČNE TOČKE TROKUTA

Autor: Romana Sosa, 21. 4. 2023.

Učenici šestih razreda su istraživali trokut, bavili se konstrukcijom visina,  simetrala stanica i kutova te pronašli karakteristične točke trokuta – središte trokutu opisane kružnice, središte trokutu upisane kružnice i ortocentar, sjecište visina. Njihovi radovi nalaze se na panoima u učionici matematike, a možete  ih vidjeti u nastavku.

Učenici šestih razreda su imali domaću zadaću iz geometrije.

Zadatak 1.

• Na bijelom papiru formata A4 nacrtati šiljastokutan trokut
  • Konstruirati sve tri simetrale kutova, nacrtati polumjer upisane kružnice i upisati mu kružnicu, središte označiti sa Su
  • Nacrtati visine trokuta iz svih vrhova i naći ortocentar

Zadatak 2.

• Na bijelom papiru formata A4 nacrtati tupokutan trokut
  • Konstruirati sve tri simetrale stranica, nacrtati polumjer opisane kružnice i opisati mu kružnicu, središte označiti sa So
  • Nacrtati visine trokuta iz svih vrhova i naći ortocentar

Nakon nacrtane zadaće proučavali smo položaj karakterističnih točaka obzirom na vrstu trokuta, a oni koji žele znati više su ucrtavali i četvrtu točku – težište te zaključili da se točke nalaze na zajedničkom pravcu kojeg nazivamo Eulerov pravac.

Za one koji žele proučiti sami, mogu pogledati u Geogebri na poveznici:

Antonija Buhiniček, prof. i Romana Sosa, prof.